Konto parafialne: Bank Spółdzielczy Ziemi Wieluńskiej, Oddział Czarnożyły
Rachunek: 17 9244 0003 0012 3523 2000 0020

Droga krzyżowa

W naszym kosciele parafialnym w każdy piatek Wielkiego Postu odbywa sie Nabożeństwo Drogi Krzyżowej o godz. 16.30. Wszystkich chętnych serdecznie zapraszamy do uczestnictwa.

Od czasów starożytnych wierni odbywali w Jerozolimie tę drogę, po której Zbawiciel idac, dzwigał ciężki krzyż i rozważali Jego mękę. Ten pobożny zwyczaj dochował się do naszych czasów. Ponieważ jednak wielu nie może odbyć pielgrzymki do Ziemi sw., dlatego Kosciół pozwolił odprawiać Drogę Krzyżowa w kosciołach albo na innych miejscach przy krzyżach, zwanych stacjami. Kto przy takich krzyżach pobożnie rozmysla Mękę Pańska, zyskuje odpust zupełny pod następujacymi warunkami:
* Wymaga się przechodzenia od jednej stacji do drugiej. Jeżeli jednak Drogę Krzyżowa odprawia się wspólnie i wszyscy bioracy udział nie moga bez zamieszania przechodzić od stacji do stacji, wystarczy, jeżeli do poszczególnych stacji przechodzi prowadzacy Drogę Krzyżowa, podczas gdy inni pozostaja na swoim miejscu.
* Nieobecni na nabożeństwie z powodu wieku, choroby, opieki nad dzieckiem lub osoba chora, braku koscioła itp. moga uzyskać taki sam odpust, jeżeli przynajmniej przez pół godziny będa pobożnie czytać i rozważać o Męce i smierci Pana naszego Jezusa Chrystusa (Wykaz odpustów 1968, nr 63).

Milczacy swiadkowie Męki Pańskiej

Wstęp.
Kiedy wspominamy Mękę Pańska, przychodza nam na mysl pamiatki tamtych wydarzeń. Autentycznosć najbardziej znanych - Całunu Turyńskiego i fragmentów Krzyża Swiętego - potwierdziła nauka. Inne nie uzyskały takiego 'certyfikatu'. Na ogół nie próbowano ich badać. Jednak odnosimy się do nich z czcia, gdyż pomagaja nam zbliżyć się do tajemnicy Zbawienia.

Krzyż Jezusa Chrystusa.
Gdy na Golgocie znaleziono trzy krzyże, nikt poczatkowo nie wiedział, na którym z nich umarł Chrystus. Wówczas biskup Jerozolimy Makary nakazał podać kolejno każdy z trzech krzyży pewnej ciężko chorej kobiecie. Gdy dotknęła pierwszego - nic się nie stało. Podobnie przy drugim. Jednak kiedy jej palce spoczęły na trzecim, nastapiła niezwykła przemiana: kobieta odzyskała siły i została cudownie uzdrowiona. W ten sposób rozpoznano własciwy krzyż.

Całun Turyński.
Według Ewangelii, ciało Chrystusa po zdjęciu z krzyża było owinięte w płótno. W wyniku badań prowadzonych w XX wieku nad Całunem odkryto, że owinięto nim ciało Człowieka zdjętego z krzyża i że ciało to nosiło te same rany, o których pisza Ewangelie. Okazało się też, że ciało nie zostało pózniej ani wyjęte z płótna ani nie uległo rozkładowi. Dlatego Całun jest szczególnie cennym swiadectwem Zmartwychwstania.

Korona cierniowa.
A żołnierze uplótłszy koronę z cierni, włożyli Mu ja na głowę - czytamy w Ewangelii według sw. Jana. Jak głosi tradycja, jeden ze swiadków smierci Chrystusa po zdjęciu ciała Zbawiciela z krzyża zachował koronę z cierni. Kilka wieków pozostawała ona w Jerozolimie lub jej okolicach. W 800 r. otrzymał ja Karol Wielki i przekazał do klasztoru opactwa Saint-Denis. Oddana w zastaw do Konstantynopola, wróciła do Francji w 1239 r. Dzis przechowywana jest w katedrze Notre Dame w Paryżu. Sa to gładkie gałazki splecione w obręcz o srednicy ok. 21 cm - w czasie licznych tułaczek relikwii wiele cierni powyrywano. W różnych relikwiarzach na całym swiecie przechowywane sa ciernie z tej korony. Znajduja się m.in. w bazylice sw. Piotra i w bazylice Swiętego Krzyża Jerozolimskiego w Rzymie, w kosciołach Trewiru i Pizy.

Gwozdzie.
Doliczono się aż 33 gwozdzi, które w różnych sanktuariach swiata przechowywane sa jako pamiatki męczeńskiej smierci Pana Jezusa. Tak duża liczba wynika z podzielenia gwozdzi z Golgoty na drobniejsze częsci i łaczenia ich ze zwykłymi gwozdziami. Jedna z takich relikwii umieszczono w koronie, która koronowano cesarzy zachodniochrzescijańskich poczynajac od Karola Wielkiego.

Kolumna Biczowania.
W XIII w. do koscioła sw. Praksedy w Rzymie sprowadzono z Jerozolimy niewielki filar. Uznaje się go za słup, do którego podczas biczowania był przywiazany Pan Jezus.

Swięta szata.
W katedrze w Trewirze przechowywana jest od blisko 900 lat tunika, która miała należeć do Chrystusa. To o nia rzucili losy żołnierze, którzy przybili Chrystusa do krzyża. Według tradycji, szatę przywiozła z Jerozolimy sw. Helena, fundatorka trewirskiej katedry.

Scala Sancta czyli Swięte Schody.
Po wschodniej stronie placu San Giovanni in Laterano znajduja się pozostałosci Pałacu Laterańskiego (będacego niegdys rezydencja papieży). Sa tu m.in. Swięte Schody, po których miał stapać Chrystus prowadzony do Piłata na przesłuchanie. Według tradycji, 28 stopni z białego marmuru przywiozła z Jerozolimy (wraz z innymi relikwiami) sw. Helena. Dzis Swięte Schody przykryto drewnianymi schodami dla ich zabezpieczenia. Rzesze wiernych przybywaja tu, aby w modlitwie wspominać Mękę Jezusa.